Jeśli przychodzi nam budować dom piętrowy, koniecznie powinniśmy zadbać o to, aby pomiędzy wszystkimi kondygnacjami obecne było wygodne połączenie. W wypadku domów prywatnych, najczęściej stosowanym rozwiązaniem są klasyczne schody. W Polsce, bazuje się głównie na te wykonywane przy pomocy żelbetonowej technologii, natomiast w tym wypadku mamy do czynienia z kilkoma istotnymi wadami.
Co raz więcej osób decyduje się na rozwiązanie, jakim są schody drewniane i nic w tym dziwnego. Wszystko z uwagi na na długą listę plusów, jakie oferuje właśnie ta opcja. Drewniane schody często są niesłusznie niedoceniane, dlatego warto przypomnieć o największych plusach, jakie wynikają z ich posiadania w swym domu. Jeżeli mamy w planach schody drewniane Kraków będzie odpowiednim miejscem, aby rozejrzeć się za ciekawymi ofertami. Z pewnością natrafimy tam nie wielu fachowców, którzy świetnie poradziliby sobie z tym zadaniem.
Schody drewniane, czyli bezproblemowy montaż bez względu na panujące warunki
W wypadku budowy schodów żelbetonowych, konieczne jest uwzględnienie tego jeszcze na etapie planowania. Jako, że są one wyjątkowo masywne i raczej nieeleganckie, są umieszczane głównie w klatkach schodowych na uboczu wnętrz. To element, którego budowa może trwać dość długo, a prace generują sporo zanieczyszczeń. Co więcej, finalny efekt jest często taki, że schody zajmują sporo miejsca, na czym cierpi funkcjonalność.
Znacznie lżejsze schody drewniane będziemy mogli zamontować nawet w tych domach, które stoją już od wielu lat. Nie ma przy tym też konieczności wykonywania żadnych dodatkowych obliczeń, wzmacniania konstrukcji budynku i innych problemowych prac. Tym samym, mamy możliwość ich wykonania także wtedy, kiedy zechcemy zaaranżować istniejący już strych, jako użytkowe poddasze, przy czym potrzebne jest nam wygodne połączenie z kondygnacją szczytową.
Schody drewniane mogą powstać w krótkim czasie, a już sam montaż to bezwzględnie sprawniejszy proces, niżeli w wypadku betonowych konstrukcji. Sama instalacja jest też o wiele bardziej czystsza. Dodatkowo, wykonane już schody drewniane zajmują mniej miejsca. Jako, że mamy możliwość wyboru konstrukcji schodów, (a to chociażby schody kręte) będziemy w stanie wkomponować je nawet do takich pomieszczeń, których metraż jest szczególnie mały.
Przyjemne, trwałe i piękne, czyli istota schodów drewnianych
Drewniane schody uznawane są za bardzo estetyczne, a jest to jedna z ich największych zalet. Z uwagi na obecność naturalnego materiały, mamy tu do czynienia z atmosferą przytulności oraz ciepła. Drewnianych schodów wcale nie musimy ukrywać, jak tych betonowych. Wręcz przeciwnie – warto jest eksponować, a to np. jako dekoracyjny element naszego salonu.
Istnieje wiele gatunków twardego drewna, które będzie nadawać się do wykonania schodów. Pozwala to przede wszystkim na to, aby uzyskiwać szeroką paletę barw i odcieni. Jeśli szczególnie podoba się nam klasyczny styl, będziemy mogli zdecydować się na balustrady rzeźbione o bogatym wyglądzie, a jeśli bardziej podoba się nam styl nowoczesny, odpowiednie okażą się minimalistyczne elementy, tak jak proste, drewniane poręcze ze wstawkami wykonanymi z metalu, a także balustrady całkowicie wykonane ze szkła.
Często zdarza się, że w domach posiadamy już schody żelbetonowe, aczkolwiek ich surowy i nieestetyczny wygląd zmusza nas do tego, aby odnowić je lub też wykończyć w taki sposób, by stały się o wiele bardziej przyjazne. Pamiętajmy zatem, że zawsze możemy wyłożyć drewnem same stopnie. Już samo naturalne ciepło drewna oraz jego charakterystyczna, przyjemna w dotyku struktura spowodują, że chodzenie po nich boso przyniesie nam sporo znacznie milszych wrażeń, niżeli wcześniej.
Jeśli odpowiednio zaaranżujemy przestrzeń ustawienia schodów, tuż pod nimi znajdzie się doskonałe miejsce na mały schowek. Będzie to szczególnie cenne, w wypadku domów o nieco mniejszym metrażu, gdzie zależy nam na zagospodarowaniu każdego metra kwadratowego w funkcjonalny sposób.