Co bardzo ważne i o czym powinniśmy zawsze pamiętać to fakt, że na podłogówkę nadają się jedynie te posadzki, które nie będą ulegać zniszczeniom z uwagi na wpływ temperatury, a także nie będą blokować przepływu ciepła. Mając to na względzie, z pewnością dobrym pomysłem będą na pewno płytki ceramiczne, a także te kamienne.
Posadzka, która okaże się odpowiednia pod podłogówkę
To, jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe będzie tą najlepszą, może zależeć od wielu aspektów. Pewne jest na pewno jedno – kiedy zależy nam na tym, aby podłogówka spełniała swoją priorytetową funkcję, konieczny jest wybór takiego materiału, który charakteryzuje się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła, a także dosyć dużą bezwładnością cieplną. Jak wspominaliśmy już wcześniej, najpopularniejszym wyborem jest tutaj zarówno ceramika, jak i kamień.
Kiedy to właśnie z tych materiałów wykonamy naszą posadzką, doświadczymy jeszcze dodatkowych korzyści. Będzie to chociażby możliwość ułożenia cienkich kabli bądź też mat cieplnych w warstwie kleju, który odpowiedzialny jest za mocowanie posadzki. Tym samym, droga ciepła okaże się znacznie krótsza, niżeli w przypadku, kiedy źródło temperatury umiejscowione jest w samej podłodze. Z tego typu sytuacją mamy do czynienia wtedy, kiedy nasza posadzka na ogrzewanej podłodze wykonana jest z drewna, wykładziny elastycznej lub też z laminowanych paneli.
Jako, że specjalne wykładziny PCV lub też te dywanowe i z innych tworzyw są relatywnie cienkie, będą one zdecydowanie lepiej od drewna i paneli laminowanych przenosić ciepło do naszych pomieszczeń. Jako, że charakteryzują się one także pewną elastycznością, znacznie lepiej zniosą też rozszerzanie, czy też kurczenie się w wyniku wahania temperatury. Pamiętajmy jednocześnie również o tym, aby sięgać tylko dokładnie po te modele, które są rekomendowane przez producentów, jako odpowiednie na ogrzewanie podłogowe.
Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe – czy drewno będzie odpowiednie?
Fakty są takie, że drewno niezbyt dobrze reaguje podczas zmian temperatury, a przy tym też o wiele gorzej niż np. ceramika przewodzi ciepło. Mimo tego, że wciąż możliwe jest to, aby układać drewnianą posadzkę na tzw. ciepłym podkładzie. Kiedy wybieramy to rozwiązanie, musimy przede wszystkim postawić na prawidłowy gatunek drewna, a także typ wszelkich elementów. Warto zdecydować się tutaj na drewno, które będzie przejawiać niezbyt wysoki współczynnik skurczu, a przy tym też wydłużony czas osiągania równowagi higroskopijnej. Warto tutaj wymienić m.in.: dąb, iroko, merbau, Douksie, czy też tek.
jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe nie będzie odpowiednia?
Wysoki współczynnik skurczu na pewno będzie eliminował dany gatunek drewna. Może dochodzić wówczas do zmiany wymiarów, w wyniku temperatury oraz wilgotności, a tak zachowuje się np. buk. Średnio pracujące drewno, jak chociażby jesion, także nie będzie najlepszym wyborem. Nie tylko gatunek drewna ma duże znacznie. Okazuje się, że wiele zależy również od budowy elementów drewnianych.
Zamiast wybierać lite, znacznie bardziej opłaca się zdecydować na warstwowe. Te podczas krzyżowego ułożenia słoi, będą miały nieco bardziej ograniczoną pracę drewna. W tym wypadku, powinniśmy jednak dobrze przekonać się o tym, czy jest to wyjście rekomendowane na ogrzewanie podłogowe. Jeżeli tak nie jest, nieustanne zmiany temperatury doprowadzą w końcu do tego, że dojdzie do rozwarstwienia.
Laminowane panele – czy to dobry wybór na ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe sprawdzi się też w wypadku laminowanych paneli. Tutaj również musimy zwrócić uwagę na to, czy producent pozwala na takie rozwiązanie. Rekomendowane są zatrzaskowe panele, które nie wymagają sklejania krawędzi. Sprawia to, że posadzka o wiele lepiej poradzi sobie ze zmianami wymiarów elementów, do których prowadzą wahania temperatury. Powinniśmy całą powierzchnią przykleić panele do podłoża, a wówczas przekazywanie ciepła będzie o wiele lepsze.