Zakup materiałów na taras musi być przemyślany, gdyż ten ma wytrzymać przez wiele lat. Oczywiste jest to, że najlepiej sprawdzą się materiały najwyższej jakości, a wybór pada zwykle na drewno lub też na kompozyt. Zarówno ten pierwszy, jak i drugi posiada swoje zalety oraz wady, dlatego należy patrzeć przez pryzmat własnych oczekiwań.
Tarasy drewniane
Chociaż drewniane tarasy mogą poszczycić się dużą popularnością, utrzymanie ich w dobrej kondycji wymaga trochę wysiłku. Niestety – konieczna jest coroczna impregnacja, która pochłania trochę czasu oraz pieniędzy. Często nawet pomimo impregnacji drewno i tak niszczeje, starzeje się i co gorsza – próchnieje. Niekiedy, będziemy musieli wymienić niektóre części tarasu.
Tarasy drewniane w całości to zatem rozwiązanie, które wymaga od użytkownika sporej uwagi, pielęgnacji, a także prawidłowego traktowania. Z drugiej strony, to co otrzymujemy w zamian jest z pewnością tego warte. To zapach drewna każdego poranka, delikatnie skrzypiące klepki świadczące o tym, że ktoś po nich stąpa, elegancja, a także bliskość z naturą. Tak naprawdę, nie ma zamiennika, który będzie w stanie w pełni oddać charakter drewnianego tarasu. Chwile, które na nim spędzimy będą przez nas zapamiętane na długo, dlatego naturalne drewno jest wciąż częstym wyborem. Wiele zależy na pewno od gatunku drewna, dlatego właśnie tarasy dębowe wytrzymują nawet setki lat, a te sosnowe mogą wymagać dość dużej uwagi.
Tarasy nowoczesne
Swojego rodzaju innowacją na rynku jest materiał WPC, czyli połączenie drewna oraz kompozytu. Dzięki temu, korzystamy z zalet naturalnego i sztucznego materiału. Zastosowanie WPC sprawia, że tarasy są bardzo wytrzymałe, a żadne szkodniki oraz ekstremalne warunki pogodowe nie będą w stanie im zagrozić. WPC to odpowiedź na potrzeby klientów, którzy oczekują właśnie tego, aby tarasy mogły służyć przez wiele lat, a dzięki temu jest to właśnie możliwe. Materiał WPC radzi sobie również z grzybem, pleśnią, czy też z próchnieniem, które zwykle pojawia się po pewnym czasie. Rozwiązanie to szczególnie przypadnie do gustu tym, którzy nie mają czasu na konserwacje drewna, a jednocześnie zależy im na zachowaniu uroków, jakie oferuje drewniany taras.
Piękno w sztucznej postaci
Innym rozwiązaniem będą tarasy kompozytowe całkowicie, a to zwykle mieszanka PCV oraz pewnej ilości drewnianych trocin. Ta niewielka domieszka jest już w stanie sprawić, że nowoczesne kompozytowe tarasy są łudząco podobne do drewnianych oraz tych z WPC. Nawet jeśli jesteśmy zwolennikami naturalnych materiałów, kompozyt z pewnością przemówi do nas pod względem swej wytrzymałości. Mowa tu o materiale, któremu nie straszne różnego typu niedogodności pogodowe, upływ lat, a także grzyb, czy też pleśń.
Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione jakichkolwiek wad. Wymaga się bowiem zachowania pewnych odstępów między deskami, gdyż tylko wtedy uda się nam uzyskać pożądany efekt wizualny który sprawia, że kompozyt przypomina naturalne drewno. Kompozyt ma wiele zastosowań, gdyż pozwalają one na budowę balkonów, pomostów, deptaków, a także sporo innych konstrukcji. Pokazuje to jedynie, że są one bardzo popularne, ale i odporne na długą listę czynników. Kompozytowy taras to gwarancja tego, że żadna konserwacja nie będzie w ogóle potrzebna.
Pamiętając o tym, że możliwości są przynajmniej trzy, a każda z nich ma pewne zalety oraz wady, powinniśmy samodzielnie rozstrzygnąć to, która z nich będzie dla nas najlepsza. Górę biorą zwykle indywidualne oczekiwania. WPC oraz kompozyt to materiały, po które najchętniej sięgną ci, którzy nie chcą marnować swego czasu na pielęgnację tarasu, a przy tym mają świadomość tego, że nie uzyskają naturalnego charakteru. Drewno to z kolei opcja dla tych, którzy lubują się w naturze i ponadczasowym designie, a nie straszne im regularne prace związane z impregnacją.