Wybór i zakup drewnianej podłogi do naszego domu lub mieszkania, może okazać się czymś łatwym i przyjemnym, a czasami to proces bardzo czasochłonny. Wiele zależy tutaj od naszego nastawienia i podejścia. Najlepiej, kiedy doskonale wiemy to, jak podłoga ma wyglądać i jakie ma mieć właściwości. Problem pojawia się wtedy, kiedy jesteśmy na początku drogi i sprawdzamy możliwości. Warto wiedzieć, że drewniana podłoga to dość spory wydatek, dlatego ważne, aby dokonać wyboru takiego rozwiązania, które okaże się optymalne.
Jeśli interesują nas drewniane podłogi Kraków, Warszawa oraz inne duże miasta z pewnością będą miały nam wiele do zaoferowania, jednak znajdziemy też wiele firm w innych miejscowością, które zachęcą nas wysoką jakością produktów i usług, a przy tym także niską ceną.
Lite, czy warstwowe?
Wybierając podłogi drewniane, należy zastanowić się nad tym, czy nasz wybór padnie na litą, czy też warstwową. Te pierwsze są obecnie bardzo popularne i często stosowane, jednak wymagają odpowiednich warunków użytkowania, a ich wykorzystanie może prowadzić do ryzyka występowania np. pracy drewna. Dodatkowo, przy produkcji litych podłóg, dochodzi do niegospodarnego wykorzystania drewna, a dziś nie dopuszcza się długich okresów wzrostu, wolno rosnących gatunków drewna. Alternatywą się zatem podłogi warstwowe, lub też innymi słowy inżynieryjne. To rozwiązania, gdzie celem jest podniesieniem użytkowych walorów drewna, które można zastosować w dosłownie wszystkich pomieszczeniach, a nawet w tych, gdzie zainstalowano system ogrzewania podłogowego. Dzięki krzyżowej konstrukcji warstw deski, minimalizowana jest praca drewna, a podłoga lepiej radzi sobie ze zmianami temperatury, czy też wilgotności.
Jakie czynniki, wpływają najbardziej na wybór typu podłogi?
Podczas urządzania naszego domu lub mieszkania, zwykle stawiamy na jednakowe rozwiązanie podłogowe w większości pomieszczeń, natomiast istnieją sytuację, kiedy drewno staje się materiałem podłogi tylko w jednym pomieszczeniu. Na co wówczas zwrócić uwagę?
Drewniana podłoga w kuchni
Jak wiadomo, kuchnia należy do pomieszczeń, w których przebywa się najczęściej, a dodatkowo dochodzi tam do częstych upadków sprzętów, rozlewania płynów, przesuwania krzeseł i nie tylko. Oznacza to, że parkiet w kuchni powinien być odporny, co z drugiej strony wcale nie wyklucza zastosowania drewna. Na pewno warto stawiać na twardsze gatunki drewna, a to np. dąb. Nie mniej istotna będzie również prawidłowa obróbka, czy też wykończenie powierzchni. W przypadku mocno eksploatowanych pomieszczeń, najlepiej sprawdzają się podłogi szczotkowane. Struktura nadana desce sprawia, że na podłodze niewidoczne są drobne ryski, czy też ewentualne uszkodzenia. Jeżeli chodzi jednak o metodę wykończenia powierzchni, bardzo często zaleca się stosowanie olejowosku, gdyż to najlepszy sposób na odpowiednie zabezpieczenie podłogi. To trwała ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, a kiedy zajdzie taka potrzeba, możliwa jest łatwa regeneracja punktowa.
Podłoga drewniana w jadalni lub salonie
Podczas urządzenia salonu i jadalni, najczęściej pod uwagę bierzemy funkcjonalność, a także przyjazność dla osób, które tam przebywają. To bowiem miejsca, gdzie przyjmujemy gości, spotykamy się, czy też odpoczywamy na co dzień. Z uwagi na to, zależy nam na uzyskaniu pozytywnego mikroklimatu, a warto wiedzieć, że w tym celu pomoże nam wykorzystanie drewnianej podłogi. Przy nieformalnym wyglądzie podłogi, możliwa będzie także pełna przyjemność, podczas kontaktu z naturalnym surowcem, jaki m jest drewno. W wypadku szerszych desek podłogowych, czy też przy niestandardowych rodzajach wykończenia (ręczne postarzanie, flekowanie, głębokie strukturyzowanie), podłoga zapewni nam poczucie obcowania z prawdziwym dziełem matki natury.