Decydując się na ułożenie parkietu w jodełkę sprawimy, że nasze wnętrze zyska elegancki charakter, a także klasę. To rozwiązanie, które spotkamy chociażby w apartamentach, w odnawianych kamienicach, czy też wszędzie tam, gdzie niemożliwe było zachowanie pierwotnej posadzki. Każde wysokie pomieszczenie, gdzie zamontowane są okna o historycznym rysie, bądź też drzwi paskowe z płycinami, a także bogate detale – będzie odpowiednie, aby postawić na parkiet w jodełkę.
Kiedy naszym wyborem jest jodełka francuska wnętrze może być zarówno nowoczesne, jak i w stylu retro – nie ma to większego znaczenia. Jeśli jednak chcemy, aby efekt był naprawdę satysfakcjonujący, powinniśmy mieć na uwadze nie tylko prawidłowe wykonanie jodełki, ale również wszystkich innych elementów, należących do tegoż wnętrza.
Możliwości i najważniejsze zasady stosowania jodełki francuskiej oraz klasycznej
Nawet jeśli mamy do czynienia z naprawdę nowoczesnym wnętrzem i minimalistyczną aranżacją, zarówno jodełka klasyczna, jak i ta francuska powinna się sprawdzić. Z drugiej strony, należy być wówczas nieco bardziej powściągliwym w wyborze wszystkich pozostałych elementów aranżacji. Wszystko po to, aby odpowiednio wyeksponować bogato usposobiony wzór jodełki. Zdecydowanie odradza się układania jodełki wszędzie tam, gdzie znajdują się małe oraz niskie przestrzenie, a także wnętrza, które charakteryzują się wieloma elementami przykuwającymi uwagę. Może to niestety doprowadzić do pojawienia się chaosu oraz niepożądanego efektu ciężkości.
Jodełka francuska czy klasyczna? Kiedy postawić na dane rozwiązanie?
Kiedy już mamy pewność, że to właśnie jodełka ozdobi nasze podłogi, musimy zdecydować się na metodę jej ułożenia oraz na konkretny gatunek drewna. Zwykle sięga się po jodełkę klasyczną. Znacznie rzadziej stosowana jest nieco bardziej wyrafinowana oraz wymagająca odmiana, czyli jodełka francuska. W tym drugim przypadku, krótsze boku przycięte są pod odpowiednim kątem, co pozwala stworzyć efekt, przypominający grot strzały. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, natomiast niewątpliwie droższe.
Klasyczna jodełka może być układana podwójnie lub też pojedynczo. Pierwsza opcja wprawdzie nieco ułatwi samo wykonawstwo podłogi, natomiast to właśnie to drugie wyjście daje możliwość uzyskania znacznie bardziej delikatnego oraz wyrafinowanego efektu. Jodełka ukośna może zostać ułożona tak, aby tworzyła ona pasy równoległe do ściany, a wówczas poszczególne deski dochodzą do ścian po pewnym kątem. Konieczne jest wtedy ich przycięcie, a to niestety bywa dość pracochłonne.
Zazwyczaj stosowany jest prosty układ, w który pasy podążają wzdłuż pomieszczenia, pod kątem 45 stopni. Wiele warunkuje tutaj wnętrze, a także jego geometria. Decydując się na jodełkę francuską lub też jodełkę klasyczną, musimy liczyć się z tym, że wymagane będzie klejenie do podłoża, stąd weźmy to pod uwagę, zanim zdecydujemy się na tę opcję. Nie oszczędzajmy na fachowcach, powinni zając się tym doświadczeni specjaliści.
Deski i ich wykończenie w wypadku jodełki
Proporcje desek mogą być naprawdę różne. Stawiając na smukłe, uzyskamy efekt lekkości i delikatności. To właśnie to rozwiązanie, zwykle spotykane jest w starych polskich mieszkaniach oraz w kamienicach. Jeśli mamy jednak do czynienia z nowoczesną aranżacją, można pozwolić sobie na eksperymenty, a to chociażby pod kątem wielkości.
Ciekawy efekt uzyskamy np. wtedy, kiedy ułożymy jodełkę francuską, wykorzystując szerokie elementy podłogi. W kwestii gatunku, najlepszy okaże się bez wątpienia dąb. Chociaż najpopularniejsze jest jego szczotkowanie oraz olejowanie, możliwości jest na tyle dużo, że wybór powinien być uzależniony od tego, na jakim efekcie nam po prostu zależy. Miejmy na uwadze to, że już sama jodełka nadaje pewien wzór podłodze, stąd bądźmy ostrożni z wyborem dekoracyjnego drewna, mocnego usłojenia, czy też pewnych przebarwień. Należy tutaj postępować z wyczuciem, dlatego gatunki o spokojny charakterze, okażą się na pewno bezpieczniejszym wyjściem.